Szynszyle

I. Mieszkanie dla szynszyli:

Zanim dokonacie zakupu klatki, trzeba to wszystko zaplanować. Ta sekcja ma za zadanie pomóc Wam w wyborze i ustawieniu klatki, a także dobraniu dodatków i akcesorii.

WIELKOŚĆ I RODZAJ KLATKI

fed0f17f26661085med   cincilla_maxi

Wielkość klatki powinna wahać się w granicach: 60 cm szerokości, 50 cm długości i 50 cm wysokości. Dla dwóch gryzoni szerokość musi być przynajmniej 20 cm większa, a pozostałe wymiary mogą pozostać takie, jak wyżej. Im większa klatka, tym lepiej czują się nasze pupilki!

Musicie też uważać na sprzedawców: wielu twierdzi, że ich klatki nadają się dla szynszyli, kiedy faktycznie się nie nadają (np. za małe wymiary lub nieodpowiednie akcesoria). Zawsze sprawdzajcie wielkość i rodzaj klatki i pytajcie o dokładne wymiary.

MIEJSCE USTAWIENIA KLATKI

images   SONY DSC

Miejsce ustawienia klatki musi spełniać 5 podstawowych warunków:
musi być jasne, ale nie narażone na zbyt silną operację promieni słonecznych.
musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza, ale nie może być narażone na przeciągi.
temperatura musi się kształtować w okoli od 8 do 24 stopni Celsjusza, przy czym zimą nie może spadać poniżej 5 stopni C, a latem nie może przekraczać 30 stopni C.
wilgotność powinna być umiarkowana: 50-70%.
nie może to być miejsce narażone na hałas – nawet zbyt głośna muzyka działa w sposób stresujący na zwierzątko.

Klatki absolutnie nie wolno stawiać w pobliżu: kaloryfera, pieca, telewizora, głośników, otwartego okna, balkonu lub drzwi balkonowych, a także w łazience, ciemnym przedpokoju i kuchni, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością oparów. Przy ustawianiu klatki, pamiętajcie też, że przynajmniej jeden bok klatki musi przylegać do ściany – daje to szynszyli poczucie bezpieczeństwa.

PODŁOŻE

Trociny   97b81997b376ad6d7791edc119a558a1,62,37

Dno klatki musi być wyłożone przynajmniej 5-8cm warstwą (aby umożliwić szynszyli zakopywanie się i tym samym ochronę przed zimnem) suchego materiału wyściełającego, to jest trocin. Wbrew temu, co wielu ludzi sądzi, sianko nie nadaje się jako ściółka, ponieważ nie wchłania on moczu! Istnieje kilka rodzajów trocin, ale te są najpopularniejsze:

Podłoga w klatce musi być wykonana z litego materiału, a jej ścianki powinny być dość wysokie (5-7cm), aby szyszka nie mogła wysypywać trocin poza klatkę. Podłoże nie może być druciane, ponieważ utrudnia to szyszce chodzenie i jest bardzo niewygodne!

Trociny wymieniamy przynajmniej raz na tydzień dla jednej szynszyli i częściej dla dwóch i więcej. Jeśli nie będziecie tego robić, temperatura i wilgoć spowodują szybki rozkład odchodów szynszyli, sprzyjając rozwojowi bakterii i grzybów. Aby zapobiec chorobom, należy też odkażać klatkę i jej wyposażenie 1% roztworem sody żrącej raz na 3 miesiące. Pamiętajcie, żeby dokładnie umyć i wysuszyć klatkę i jej wyposażenie po takim zabiegu! Spytajcie kogoś jeśli nie jesteście pewni co do sody żrącej, na pewno gdzieś ją dostaniecie ; )

WYPOSAŻENIE KLATKI

trixie-miseczka-ceramiczna-dla-gryzoni-60671poidelko-male-800x600

W każdej klatce powinno znajdować się:
*dwie ciężkie miseczki (aby się nie przewracały) – jedna do karmy ‘suchej’ i druga do karmy ‘mokrej’.
*poidełko.
*półka wypoczynkowa (drewniana może być obgryzana przez szyszkę, dlatego warto wykończyć krawędź takiej półki metalową taśmą) – jest zdecydowanie ulubioną rzeczą szynszyli w klatce. Wskakuje na nią i odpoczywa lub śpi. Szerokość takiej półki to przynajmniej 10-15cm.
*schron (nora lub tzw. ‘domek’) o wymiarach przynajmniej 25x15x15cm z otworem o średnicy przynajmniej 10cm. To samo, co z półką wypoczynkową – jeśli jest drewniana lub plastikowa, szyszka może ją obgryzać. Ale z czego wtedy kupować takie domki?! Hmmmm. Spróbujcie wykończyć krawędzie metalową taśmą (może się udać!).

Oprócz tego można wstawić też paśnik, a na zewnątrz klatki powinno być naczynie do kąpieli pyłowej, którego używamy gdy szyszka biega. Więcej o paśniku i poidełku znajdziecie w sekcji o Żywieniu Szynszyli, w podrozdziałach ‘5. sianko‘ i ‘PICIE‘ kolejno; a więcej o naczyniu do kąpieli pyłowiej znajdziecie w sekcji o Charakterystyce Szynszyli, w podtytule ‘kąpiel pyłowa‘.

II. Szynszyla w nowym domu:

ZANIM podejmiecie tę jakże ważną i zmieniającą życie decyzję o kupnie szynszyli, musicie przemyśleć parę rzeczy. Decyzja ta nie może być pochopna i ‘z dnia na dzień’. Dlatego też PRZED kupnem Zwierzątka MUSICIE KONIECZNIE:

 • przeczytać dokładnie całego bloga i zapytać mnie, jeśli czegoś nie rozumiecie. Pozwoli Wam to poznać Szynszylę i dowiedzieć się czego potrzebuje.
 • sprawdzić czy nadajecie się na właścicieli Szynszyli – czy będziecie mieli wystarczająco czasu dla niej?
 • pomyśleć czy inne Zwierzątka w Waszym domu zaakceptują nową Szynszylę.
 • jeśli macie dzieciaki, poważnie porozmawiajcie z nimi na temat Szynszyli i wytłumaczcie jak się z nią obchodzić. Jeśli zrobią Szynszyli krzywdę –natychmiast surowo ukarać!
 • jeśli mieszkacie z kimś, także porozmawiać z domownikami.
 • sprawdzić czy stać Was na Szynszylę.
 • zaplanować kto i kiedy będzie zajmował się Szyszką.
 • zaplanować miejsce ustawienia klatki.
 • zakupić klatkę, akcesoria, jedzonko, poidełko, transporter i inne potrzebne rzeczy.
 • zaplanować gdzie i kiedy kupicie Szynszylę.
 • przygotować klatkę (włącznie ze ściółkiem, jedzonkiem i piciem!) na przybycie Szynszyli.
 • dopiero wtedy można kupić Szynszylę ze spokojem.

PAMIĘTAJCIE, ŻE SZYNSZYLA TO ŻYWE ZWIERZĄTKO. NIE JEST ONA
‘ZAKUPEM’ NA CHWILĘ ALBO ‘PREZENTEM’ DLA DZIECIAKÓW
– SZYNSZYLA JEST NA CAŁE ŻYCIE I BĘDZIECIE MUSIELI SIĘ NIĄ
OPIEKOWAĆ DO KOŃCA JEJ DNI. CZY JESTEŚCIE NA TO GOTOWI?

CZY MASZ WYSTARCZAJĄCO CZASU I PIENIĘDZY?

To, że Szynszyle są małymi Zwierzątkami, wcale nie znaczy, że wymagają mało uwagi i pieniędzy. Jak dowiecie się w następnych sekcjach tego bloga, hodowla Szynszyli może być skomplikowana i niekiedy kosztowna.

Szynszylą trzeba się codziennie zajmować. Jeśli nie możecie jej tego zapewnić –nie możecie mieć szynszyli! Dużo wyjeżdzasz? Nie ma problemu, jeśli tylko macie kogoś zaufanego, kto zająłby się Waszym Zwierzątkiem podczas Waszej nieobecności. Szyszki nie lubią podróżowania i się stresują. Tak więc jeśli dużo podróżujecie i nie macie jej z kim zostawić – nie powinniście mieć Szynszyli!

Godziny popołudniowe i wieczorne są idealne na pielęgnację. Jeśli chodzicie do szkoły albo pracujecie i macie wieczorem chwilę czasu – Szynszyla będzie idealna. Nie wymaga ona aż tyle uwagi co Piesek lub Kotek, ale też wymaga więcej czasu niż Chomik czy Rybki. Musicie przeznaczyć przynajmniej godzinę dziennie na zajmowanie się jedną Szynszylą.

Utrzymywanie Szyszki zależy od ogromnej ilości czynników, tak więc nie da się tego dokładnie wykalkulować. Dla mnie jest to około 50-100zł na miesiąc na jedną Szynszylę, ale zawsze się to zmienia. Oczywiście początkowe wydatki będą o wiele większe, ponieważ musicie kupić klatkę (100-200zł), transporter (20-40zł), jedzenie, akcesoria i witaminy (około 50zł na początek) oraz – oczywiście – samą Szynszylę (od 60zł w górę). Wychodzi to więc około 300-400zł na początek. Potem jednak można powiedzieć, że utrzymanie jednej dorosłej Szynszyli waha się w granicach 50-100zł miesięcznie, jak już wyżej wspomniałam.

WIĘCEJ NIŻ JEDNA SZYNSZYLA, CZYLI ŻYCIE W GRUPIE

blog_fp_4226042_6023785_sz_szinsze   fghckjcg

Szynszyle to pupilki bardzo towarzyskie i uwielbiają zarówno inne Szyszki wokół nich, jak i ludzi. Przetrzymywane pojedynczo czują się źle i stają się mniej ruchliwe. Tak więc na początek lepiej jest pomyśleć o jednej Szynszyli, ale zawsze mieć w planach dokupienie drugiej jak najszybciej. Najlepiej jeśli będą to osobnikiróżnej płci. Aby zapobiec rozmnażaniu, można wysterylizować lub wykastrować zwierzątka, albo po prostu kupić Szynszyle jednej płci.

Jeżeli dwie Szynszyle będą wychowywane razem ‘od małego’, najprawdopodobniej w pełni się zaakceptują i stworzą zgraną parę, a może nawet będą miały potomstwo (jeśli tego chcecie). Towarzyszem Szynszyla nie zawsze musi być Zwierzątko tego samego gatunku. Dobrze też znoszą Świnki Morskie lub Miniaturowe Króliczki.

KUPNO SZYNSZYLI

Zakupu Szynszyli nie powinno się dokonywać na bazarach, targach lub od ulicznych sprzedawców, którzy traktują żywe Zwierzęta jak ‘towar’ lub ‘przedmiot’ i mają je tylko dla zysku (JAK można?!). Powinniście kupić Szynszylę od hodowcy, aby ocalić jej życie (jeśli ten gnój hoduje Pupilki na futro!). Można też dokonać zakupu w sklepie zoologicznym, czego jednak nie polecam. Tak samo nie polecam kupowania w internecie – to nawet gorsze, bo Szynszyli nie można zobaczyć, a co dopiero ‘wysłać pocztą’ jak przedmiot!!

Kupowana Szynszyla powinna mieć przynajmniej 8 tygodni. Jeśli ma mniej i jest na sprzedaż – proszę natychmiast zawiadomić policję lub jakąś organizację dla Zwierząt, to jest nielegalne i ma konsekwencje zdrowotne dla młodej Szyszki! Polecam kupno takiej, która ma przynajmniej 3 miesiące.

Przy zakupie zwróćcię uwagę na:

 • futerko – musi być lśniące i nie pozlepiane.
 • sierść w okolicach odbytu – sucha i czysta.
 • ogonek – zawinięty do góry.
 • oczka – wyraźne i błyszczące, nie zaropiałe.
 • uszka – bez zadrapań i strupków, postawione do góry.
 • nosek – suchy, węszący, bez śladów śluzu i wycieków.
 • zachowanie – wesołe, Szyszka powinna być ruchliwa, zwinna, zainteresowana otoczeniem i pokarmem, czujna, reagująca na każdy ruch.

Powinniście też dokładnie obejrzeć klatkę, w której Szynszyla była trzymana.

Jeżeli Szynszyla lub jej otoczenie wygląda na niezdrowe, nie odchodźcie! Zwróćcie uwagę sprzedawcy i wróćcie sprawdzić stan Szynszyli i jej klatki za kilka dni. Jeśli sie nie poprawiła, zawiadomcie kogoś: organizację dla Zwierząt, właściciela sklepu lub domu handlowego, albo policję. NIE WSTYDŹCIE SIĘ, nie ma czego: reagujciena okrucieństwo do i zaniedbywanie Zwierząt!

Nie wolno zapomnieć o zapytaniu o dotychczasową dietę Gryzonia. Szynszyle mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, a jeżeli drastycznie zmienimy im pokarm, mogą pojawić się problemy zdrowotne. Należy więc stopniowo wprowadzać nowe produkty, początkowo opierając dietę na tej, którą Szyszka miała w poprzednim miejscu.

TRANSPORT

plastikowy-tranporter-do-przewozenia-gryzoni   trixie-mini-capri-transp_32558

Po zakupieniu Szynszyli, do przeniesienia jej ze sklepu do domu może nam posłużyć drewniany, metalowy lub plastikowy pojemnik o wymiarach niewiele większych, niż samo Zwierzątko – gdy obije się o ściankę pojemnika, zmniejszy to odległość i siłę obicia.

Pojemnik transportowy jest jednorazowym wydatkiem i starczy Wam na całe życie. Może też posłużyć jako naczynie do kapieli pyłowej. Nie przerażajcie się więc, jeśli nie będzie zbyt tanie. Można jednak znaleźć takie w ‘normalnej’ cenie i dobrej jakości.

W transporterze powinno znajdować się sporo sianka (jako ściółka; normalnie sianko nie może być użyte jako ściółka, ale w wypadku tymczasowego transportu wygodniejsze jest sianko) oraz kolba. Należy także wziąć poidełko napełnione wodą (oddzielnie – schowajcie np. do reklamówki) i co jakiś czas proponować Szynszyli picie z niego.

Pamiętajcie, żeby ‘transportówka’ miała otwory wentylacyjne. Podczas przenoszenia starajcie się unikać wstrząsów i kołysania!

PO ZAKUPIE ZWIERZĄTKA

W domu musi czekać juz przygotowana klatka z jedzonkiem i piciem, ustawiona we właściwym miejscu. Wiecęj informacji na temat klatki i jej ustawienia znajdziecie w sekcji o Mieszkaniu Szynszyli.

Przez kilka pierwszych dni zakazane jest niepokojenie Szynszyli, branie jej do rąk lub przeszkadzanie jej w jakikolwiek inny sposób. Najlepiej jeśli dacie jej 5-7 dni absolutnego spokoju, aby mogła się przyzwyczaić do nowego miejsca w swoim czasie. Zapozna się ona wtedy z nowym otoczeniem, zapachami, odgłosami. Jeśli będziecie jej przeszkadzać w tym procesie, wywoła to niepotrzebną panikę i sprawi, że Szynszyla automatycznie będzie wrogo do Was nastawiona i nie będzie Was lubić (może nawet już nigdy Was nie polubić!). Może też spróbować uciec – a jest to baaardzo szybkie Zwierzątko, jak już wspomniałam wcześniej. Niepokojona przez ludzi i zbuntowana Szyszka może zacząć się chować, a głaskana – gryźć lub sikać na Was. Lepiej więc poczekać ten tydzień!

OSWAJANIE SZYNSZYLI

Szynszyle są bardzo płochwile i nieufne. Jeśli chcecie zdobyć ich zaufanie, musicie postępować ostrożnie i cierpliwie. Proces oswajania można zacząć najwcześniej tydzień po przyniesieniu Szyszki do domu. Zachowujcie się spokojnie i cicho, wykonujcie łagodne ruchy. Na początku Wasz Pupilek nie będzie pewnie chciał jeść Wam z ręki, a nawet z miseczki jesli jesteście w pobliżu. Nie martwcie się tym – wkrótce możecie to zmienić.

Wraz z upływem dni, zacznijcie przyzwyczajać ją do swojego zapachu. W porze aktywności Gryzonia (wieczorem), włóżcie dłoń z jakimś smakołykiem (np. kawałkiem jabłka, rodzynkiem lub orzeszkiem włoskim) do klatki. Gdy Zwierzątko ośmieli się brać pokarm z ręki, można spróbować je pogłaskać. Gdy daje się głaskać, można wtedy spróbować wyjąć je z klatki. Dobrze jest przykryć Szynszylkę drugą ręką podczas wyjmowania, aby zapobiec upadkowi. Pamiętajcie, aby unikać gwałtownych ruchów, ponieważ Szynszyla gubi futerko w miejscu dotknięcia lub uderzenia, a także wydaje specyficzny zapach lub odgłos – są to jej odruchy obronne.

Nie bójcie się, jeśli Szyszka zacznie prychać lub gryźć. Po pewnym czasie zorientuje się, że ją kochacie (jeśli kochacie, na pewno to poczuje! Ma przecież instynkt) i że nie chcecie dla niej niczego złego. Starajcie się sprawić, żeby Wasza ręka kojarzyła jej się z czymś pysznym i kiedy włożycie ją do klatki, będzie sprawdzać co tam jest. Każde Zwierzątko da się przekupić; jedno szybciej, drugie wolniej. Bądźcie cierpliwi inie wymagajcie za dużo na początku, a odniesiecie sukces. Metoda ‘małych kroczków’ popłaca.

DALSZE OSWAJANIE + REAKCJA NA IMIĘ

Przy każdym kontakcie z Szynszylą należy wielokrotnie wymawiać jej imię. Im łatwiejsze i krótsze imię, tym łatwiej będziej jej je zapamiętać. Dla pomysłów, obczajcie notkę o Imionach Dla Szynszyli. Starajcie się też zawsze wymawiać jakieśhasło, kiedy podajecie smakołyk, np. ‘pyszne, pyszne‘, które ma oznaczać coś dobrego. Nauczy to ją kojarzyć dany dźwięk ze smakołykiem. Szynszylki to łakomczuszki i przyjdą do nas z najdalszych kątów, kiedy usłyszą swój ulubiony dźwięk!

Ważne jest, aby nie oszukiwać szynszyli, łapać jej i zamykać w klatce, kiedy przyjdzie zawołana na ten dźwięk. Zacznie się jej to wtedy kojarzyć z czymś przykrym i wszystko, czego jej nauczyliśmy, pójdzie w pizdu! Kiedy wołacie ją na imię lub na‘pyszne, pyszne‘, zawsze miejcie coś w ręce, nawet jeśli miałaby tego nie wziąć.

Uczenie reakcji na imię to długi i żmudny proces i nie każdemu się udaje. To zależy od trzech czynników: Was, Waszej szynszyli i Waszego podejścia. Nie każdą Szynszylę da się nauczyć reakcji na imię, ale jeśli jesteście uparci i systematyczni – może się udać. Osobiście jeszcze tego nie dokonałam ; )

GODZINY PIELĘGNACJI I ZABAW + BUDZENIE

Jak już wiecie, Szynszyle prowadzą nocny tryb życia. Oswajanie nie będzie więc miało żadnych efektów w ciągu dnia. Nie powinno się także bawić z Szyszką i pielęgnować jej przed 5-8smą wieczorem.

Nigdy nie należy budzić Szynszyli! Jeżeli jednak naprawdę musicie (np. wychodzicie z nią do weterynarza albo zamierzacie odkurzyć), należy zrobić to jak najdelikatniej i z wyczuciem: weźcie jakiegoś smakołyka, podsuńcie cichutko jej pod nosek i leciuteńko pogłaskajcie. Jeśli używacie hasła ‘pyszne, pyszne‘, wyszeptajcie je podając smakołyk po tym jak otworzy oczka. Nie ma chyba słodszego widoku, niż zaspana Szyszka! ; )

Cokolwiek robicie.. pamiętajcie, że Szynszyle po prostu nie znoszą dotykania wąsów! Tak więc łapy precz ;d

III. Charakterystyka szynszyli:

10397285-para-bialych-ebonitu-szynszyli-na-czarnym-tle   10397358-para-szarych-ebonitu-szynszyli-na-biaa--ym-tle-isolataed

OPIS SZYNSZYLI

Szynszyla swoim wyglądem przypomina wiewiórkę, różni się jednak ubarwieniem. Długość ciała wynosi 17-19cm, a waga około 400-900 g. Żyją średnio 13-15 lat, ale niektóre mogą osiągnąć wiek nawek do 20stu lat.

Cechą charakterystyczną szynszyli jest ich miękkie, delikatne i puszystefuterko. Z tego też powodu niektórzy przeokrutni ludzie hodują te maleństwa na futro.. Nie ma słów, żeby opisać tych skurwysynów. Mam tylko nadzieję, że zginą w męczarniach – obdarci żywcem ze skóry, tak jak te biedactwa!

Łapki przednie są znacznie krótsze od tylnych, które są silniejsze i masywniejsze, przez co gryzoń łatwo odbija się od podłoża w trakcie ucieczki (uwaga: jest BARDZO szybki! ;d). Oczka szyszek są czarne, wypukłe, błyszczące i często możecie zobaczyć w nich swoje odbicie. Uszka są duże, nieowłosione, zaokrąglone nieco na końcach. Kiedy pupilek nasłuchuje, ma je postawione ‘na baczność’, a gdy jest przestraszony lub śpi – kładzie je na grzbiecie. Konie robią tak samo!

Istnieją trzy podstawowe kolory futerek szynszylich: szary, czarny i biały.

1312559124_szynszyla mala   ebony2   011   98686

Mogą się zdarzyć także różnego rodzaju mieszanki. Szynszyla szara jest najpopularniejsza. Brzuszek u każdej szynszyli jest zawsze biały.

____________________

ZWYCZAJE I UPODOBANIA

Szynszyle najbardziej ruchliwe sa późnym popołudniem i o zmroku (prowadzą nocny tryb życia). Nie należy ich więc niepokoić w ciągu dnia, kiedy spią. Szyszki większość czasu spędzają na bieganiu, gonitwach, gryzieniu wszystkiego co popadnie, spaniu, bawieniu się z nami i jedzeniu.

GRYZIENIE

Siekacze u szynszyli rosną całe życie. Muszą one coś gryźć i ścierać ząbki (to znaczy też Wasze meble i kable – które mogą porazić je prądem!). Szynszyla może też gryźć to, co nie nadaje się do jedzenia: elementy wyposażenia klatki, ściółkę, a nawet metalowe pręty. Aby temu zapobiec, należy zakupić gałązki lub zaopatrzeć się w patyczki. Wiecęj informacji w notce o Żywieniu Szynszyli.

BIEGANIE

Szynszyle mogłyby biegać całe życie! Dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić im co najmniej godzinę bieganie dziennie. Największą przyjemność sprawimy naszym pupilkom, kiedy damy im możliwość swobodnego biegania po pokoju. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

 • zabezpieczcie wszystkie kable i przewody, przez ktore przechodzi prąd – jeśli szynszyla przegryzie taki kabel, może od razu umrzeć!! Z tego co wiem, można zakupić jakieś ‘zabezpieczacze’, ale nie znam się na tym. Odłączcie dopływ prądu, aby zapewnić szynszyli bezpieczeństwo.
 • pozatykajcie wszystkie dziury – te w ścianach, pomiędzy meblami, pod drzwiami, itp. Najemniejsza dziurka umożliwi szynszyli ucieczkę. I wbrew pozorom, szynszyla zmieści się w szparę pod drzwiami!
 • obserwujcie meble – bo nawet jeśli szynszyla ma dostęp do gałązek i/lub patyczków w klatce, z pewnością nie odmówi kolejnego kawałka drewna!

Kiedy już gryzoń przyzwyczai się do pokoju, w którym biega, zauważycie, że chowa się lub odpoczywa w tych samych miejscach. To ułatwi Wam poszukiwania go i łapanie po skończonych biegach.

KĄPIEL PYŁOWA

   images (12)   images (15)

Jedna z ulubionych czynności szynszyli jest zdecydowanie radosna kąpiel w specjalnym piasku do kąpieli pyłowym. Ten można kupić w niemalże każdym sklepie zoologicznym nawet za 5zł.

Kąpiel taka ma za zadanie oczyścić futro szynszyli z zanieczyszczeń, martwych włosów i tłuszczu. Po kilku takich kąpielach będzie nie do poznania – nabierze blasku, gęstości, miękkości, nie będzie się kleić i plątać. Kapiel pyłowa powinna być brana przynajmniej raz na 2-3 dni.

Szynszylę trzeba włożyć do wysokiego (aby piasek się nie wysypywał) pojemnika z piaskiem do kąpieli pyłowej i pilnować ją uważnie. Pozostawcie ją na przynajmniej 10 minut, a jeśli skończy kopać łapami i obracać się w piasku, można ją z niego wyjąć. Można także postawić pojemnik z piaskiem na środku pokoju podczas biegów, aby szynszyla mogła sie wykąpać kiedy tylko będzie miała na to ochotę.

W czasie kąpieli gryzoń pozostawia pojedyncze kupki w piasku, dlatego przynajmniejraz na tydzień powinniście przesiewać piasek za pomocą drobnego sitka. Piasek należy wymieniać na zupełnie nowy przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ zanieczyszczony pył może być źródłem chorób. A jeśli szyszka wysypie za dużo piasku – należy go uzupełnić do 1/5 wysokości naczynia.

Zauważcie, że szynszyli nigdy nie wolno kąpać w wodzie! Są to gryzonie, które nie umieją pływać, nie lubią wody, a nawet boją się jej. Jeśli Wasza szynszylka mocno się zabrudziła, np. biegunką albo wpadła do jogurtu, to ewentualnie można ją ‘przetrzeć’ wilgotną szmatką.

Obejrzyj video szyszki kąpiącej się w piasku. Czyż to nie słodkie?! *___*

Advertisements

2 thoughts on “Szynszyle

 1. Witam, wraz z chłopakiem chcielibyśmy adoptować jakieś zwierzątko, podjęliśmy decyzję o zakupie szynszyli. Jesteśmy osobami pracującymi wiec wieczorami, lub popołudniami jesteśmy w stanie poświęcić mu cały swój czas, jak czytaliśmy jest to dla tych zwierzątek odpowiednie. Pisze z pytaniem, gdyż narazie nie jest możliwe posiadanie dwóch szynszyli, czy jedna szynszyla jest dobrym pomysłem? Czy to zwierzątko obowiązkowo potrzebuje towarzysza? I jeżeli mogłaby być jedna to czy samiczka czy samiec? Czytałam, że samice często są bardzo trudne w chowaniu i stają się agresywne, czy to zależy od płci czy charakteru? Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s