Chomiki

syryjski:
Chomika syryjskiego nie trzeba opisywać. Jeżeli nawet ktoś go jeszcze nie miał na własność, to z pewnością go widział. Jego ojczyzną jest Azja Mniejsza, gdzie zamieszkuje pustynne i półpustynne tereny, ale można też spotkać go na polach zbożowych. Złocista barwa futerka jest tak doskonałym kamuflażem, że utrudnia obserwowanie tego gryzonia na wolności. Może dlatego nie wiemy jeszcze wszystkiego o jego biologii i zachowaniu. Istnieje bardzo dużo odmian barwnych chomika syryjskiego: złota, beżowa, kremowa, popielata, czarna. Bardzo lubianymi i poszukiwanymi odmianami są chomiki angorskie o długich, jedwabistych włosach.

chomik-syryjski-1a   HamsterREX_468x362

cambrella:
Wschodni kuzyn chomika dżungarskiego – chomik Campbella żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futerka jest przystosowany do otocznia. Również on ma czarną pręgę na grzbiecie, ale na jego futerku brakuje bocznych plam. W zimie odcień jego umaszczenia nie zmienia się. Bardzo rzadko można też spotkać w sklepach zoologicznych karłowatego chomika Campbella, który jest podgatunkiem chomika dżungarskiego.

campbell   campbelljjoa

dżungarski:
Chomik dżungarski, podobnie jak chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny – bardziej zaokrąglony. Długość ciała nie przekracza 9 cm. Jego króciutki ogonek i małe łapki są prawie niewidoczne. Porusza się po ziemi jak nakręcana myszka – zabawka. Latem kolor futerka dżungara jest na grzbiecie szary, a na brzuchu biały. W zimie futerko na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, zaś u osobników trzymanych w niskiej temperaturze – prawie śnieżnobiałe. W warunkach pokojowych sierść zwierzęcia utrzymuje stale szary odcień. Jedynie na bokach cała miewa kilka białych plamek. Na wolności chomik ten zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, a w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów. Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok.

SONY DSC   unnamed

europejski:
Chomik europejski jest prawie tak duży jak świnka morska. Ten ponury samotnik nie nadaje się do trzymania w domu. Występuje głownie w Euroazji. Chomik europejski (cricetus cricetus) jest największym gatunkiem chomika. Do dziś człowiekowi nie udało się go oswoić więc nie jest hodowany w domu. Waży 400-700 gram.

827   European hamster

turecki (azerski):
Chomik turecki (lub azerski)- gryzoń z rodziny chomikowatych, blisko spokrewniony z chomikiem syryjskim. Jest używany jako zwierzę laboratoryjne, ale nie jest szeroko dostępnym gatunkiem na rynku. W USA jest dostępny do kupienia, ale mniej popularny niż syryjski, ze względu na swój agresywny temperament.

42157   chomik.turecki

roborowskiego:
Najmniejszym przedstawicielem chomików domowych jest chomik Roborowskiego, nazywany przez swych sympatyków “Robby” lub “Robbo”. Ma zaledwie 7 cm długości jest więc wielkości dwutygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Nie ma pręgi na grzbiecie, ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma większy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności przystosowany jest do życia na piaszczystych pustyniach Azji Środkowej, gdzie jest go piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwia mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłoniętych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak to robią jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnie.

hamster003oj1   888

chiński:
Pręgowany chomik chiński dochodzi do 11 cm długości, jest więc prawie o połowę mniejszy od chomika syryjskiego. Jednak cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu kuzynów bardzo podobne. Cechą różnicującą jest czarna długa pręga, biegnąca wzdłuż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje rozmaite środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży.

chomik2   imageereryjs

bezwłosy:

Chomiki bezwłose są naprawdę rzadkością-w większości państw nie można się spotkać z takim typem chomika. Oczywiście mówiąc chomik bezwłosy nie mam na myśli osobnika chorego, któremu wypadło futerko w wyniku grzybicy etc-mowa tu o pewnej mutacji genetycznej, która stworzyła chomiki zupełnie nieowłosione. Mogą one mieć jedynie cienkie, delikatne, białe wąsiki po obu stronach pyszczka, jednak i one szybko wypadają. W niektórych państwach chomiczki bezwłose nazywane są: alien hamster (ang. alien-kosmita, obcy). Cóż się dziwić-takie osobniki to widok rzadki i nietypowy.

Chomiki te są nagie-ich skóra w dotyku jest podobna jak skóra ludzi; miękka, ciepła i porowata, możemy jednak odczuwać iż jest nieco lepka, co spowodowane jest naturalnymi olejkami zawartymi w skóze, które mają za zadanie natłuszczanie sierści, oraz łój. Wydzielają one słodki, delikatny aromat.

images   hairlessHamster3
satynowy:
Chomik satynowy żyje ok. pięć lat. Jest krótko lub długowłosy. Może osiągnąć 17 cm . Należy do zgodnych ras. Może być trzymany z innymi rasami. Ma puszystą sierść, którą należy rozczesywać przynajmniej raz na tydzień.

Paulina4   Dont_You_Brush_Me__by_KrAzY_KARISTA

panda:

Jest jednym z chomików karłowatych niewiele większym od chomika dżungarskiego. Z charakteru jest bardzo spokojny, towarzyski i bardzo przywiązuje się do właściciela. Nie jest on polecany dla ludzi z małym doświadczeniem hodowlanym. Dla takich ludzi najczęściej jest polecany chomik Syryjski. Chomik Panda jest łatwy do oswojenia, a gdy już się przyzwyczai to może nawet przychodzić na zawołanie właściciela. Oprócz jedzenia, klatki itp. potrzebują miłości i uwagi właściciela…

540x405_chomiki-panda-banan-roborowski-s-1560862   cffd34ed2893a80b3484613fd6eede78,62,37

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s