Wszystkie rasy

 

Koty półdługo-włose

Amerykański Curl długowłosy

Historia rasy

Rasa american curl po raz pierwszy została oficjalnie uznana w USA w 1985 roku. Koty tej rasy mają pochodzenie naturalne i wywodzą się od jednej kotki znalezionej przez Grace i Joe Ruga z Lakewood w Kaliforni. Kotka miała dziwnie wywinięte uszy i przekazała tę cechę swojemu potomstwu. W wyniku selekcji hodowlanej utrwalono tę dominującą mutację, a koty rasy american curl szybko podbiły świat. Już w 1988 roku powstały pierwsze hodowle we Francji, a potem w innych krajach europejskich. Rasa american curl jest uznana przez FIFe od 2002 roku w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej.

Usposobienie

Koty rasy american curl są inteligentne, zrównoważone i ciekawskie, lubią towarzyszyć człowiekowi przy czynnościach domowych. Uwielbiają kontakt fizyczny i bliskość człowieka. Szybko się uczą, są chętne do zabawy w każdym wieku. Przywiązują się mocno do swojego opiekuna.

Pielęgnacjach

Wystarczy okresowe wyczesywanie martwych włosów. Sierść nie ma tendencji do kołtunienia.

Zdrowie

Koty tej rasy są odporne na choroby. Zwierzaki hodowlane powinny mieć badania w kierunku kardiomiopatii przerostowej i certyfikat zdrowia wystawiony przez specjalistę.

Ciekawostka

Kocięta tej rasy rodzą się z uszami prostymi, po upływie jednego tygodnia uszy zaczynają się wyginać i ostatecznie kształt uzyskują u około czteromiesięcznych kociaków.

Kot-amerykański-curl.2    k,NjkyMTI5MTMsNDcxMTk1Njg=,f,american_curl

Maine Coon

Historia rasy

Jest to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów półdługowłosych. Pochodzi ze stanu Maine w USA. Ze względu na odporność i silny instynkt łowiecki, koty były hodowane w gospodarstwach rolnych w celach użytkowych. Początkowo były nazywane coon cat ze względu na podobieństwo do szopa. Pierwsza wzmianka w literaturze pochodzi z 1861 roku i dotyczy czarno-białego kota Captain Jenks of the  Horse Marines. Rasa zyskiwała popularność na wystawach w Bostonie i Nowym Jorku. Pręgowana kotka o imieniu Cosie wygrała Best Cat w 1895 roku w Madison Square Garden. Niestety, wraz z przybyciem do Ameryki persów w 1900 roku, zainteresowanie maine coonami spadło. Chociaż zostały ulubionymi kotami w Nowej Anglii (do dziś maine coon jest oficjalnym kotem stanu Maine), popularność odzyskały dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. W 1968 roku sześciu hodowców utworzyło stowarzyszenie Maine Coon Breeders and Fanciers Association (MCBFA), którego celem jest promocja rasy. Dzisiaj jest to największy klub skupiający hodowców i wielbicieli kotów maine coon. Do 1983 roku rasa została uznana przez wszystkie organizacje felinologiczne.

Usposobienie

Meine coony są wyjątkowo zrównoważone psychicznie, bardzo towarzyskie. Tworzą mocna więzi z opiekunem i okazują mu wiele przywiązania. Bardzo inteligentne, łatwo się uczą. Można je nauczyć chodzenia na smyczy, aportowania oraz reakcji na werbalne polecenia.

Pielęgnacja

Zachowanie futra w dobrej kondycji wymaga tylko wyczesania martwego podszerstka raz w tygodniu.

Zdrowie

W populacji kotów maine coon częściej niż u innych kotów występuje choroba serca- kardiomiopatia przerostowa (HCM). Wszystkie koty hoty hodowlane powinny mieć certyfikat badań echokardiograficznych wykonanych u specjalisty oraz badania genetyczne.

Ciekawostka

Na temat pochodzenia rasy maine coon krąży wiele legend. Jedna z nich- zupełnie nieuzasadniona biologicznie- mówi, że pochodzą od szopa pracza, inna wywodzi je od sześciu angor tureckich, które Maria Antonina wysłała do Wiscasset, planując ucieczkę w czasie rewolucji francuskiej.

maine_coon_b_kittens_by_ropo_art   7992

Neva Masquerade

Historia rasy

Koty neva masquerade to odmiana kolorystyczna kota syberyjskiego, rasa o wszystkich cechach kotów syberyjskich i oryginalnym umaszczeniu kotów syjamskich. WCF traktuje jako koty syberyjskie o umaszczeniu color-point, natomiast według FIFe jest to osobna rasa siostrzana w stosunku do kota syberyjskiego. Program hodowli tych kotów został zapoczątkowany w Rosji pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, a w 1990 roku Radziecka Federacja Felinologiczna (SFF) zatwierdziła pierwszy oficjalny standard rasy syberyjskiej oraz jego odmianę color-point pod nazwą newskaja maskaradnaja. W styczniu 2009 roku FIFe wstępnie uznała nową rasę kotów- neva masquerade- jako rasę siostrzaną kotów syberyjskich, a od maja 2010 roku rasa została uznana całkowicie. Od kotów syberyjskich różnią się tylko umaszczeniem futra i kolorem oczu.

Usposobienie

Nevy mają duży temperament i bogatą psychikę. Są wierne, szybko przywiązują się do opiekuna. Inteligentne, ciekawskie, łatwo adaptują się do nowych warunków. Gadatliwe, bardzo kontaktowe, lubią towarzystwo człowieka i towarzyszą opiekunom w codziennych czynnościach. Łagodne, niekonfliktowe, nadające się do przebywania w towarzystwie innych zwierząt.

Pielęgnacja

Kot łatwy w pielęgnacji. Futro wymaga okresowego wyczesania martwego podszerstka, szczególnie w okresie linienia.

Zdrowie

Wymagają kontroli serca pod kątem kardiomiopatii przerostowej (HCM). Należy zwracać szczególną uwagę, czy w rodowodzie nie występują przodkowie abisyńscy, co szczególnie obciąża je chorobami genetycznymi.

Ciekawostka

Kocięta rodzą się całkiem białe i dopiero w wieku kilku do kilkunastu dni po urodzeniu zaczynają się wybarwiać. Jak wszystkie rasy dużych kotów, rozwijają się powoli, do 5 lat.

k,NjM1OTU3NTAsNDU1MTYwOTY=,f,Balinka_glowna   148757-kociaki-slodziaki-maluchy-neva-masquerade-5

Norweski leśny

Historia rasy

Rasa norweskich kotów leśnych powstała wskutek doboru naturalnego w trudnych warunkach, gdzie mróz, wiatr i śnieg odegrały rolę czynników selekcjonujących. Widać to dzisiaj w ich fenotypie: są wyjątkowo łowne, wytrzymałe na trudne warunki klimatyczne, dzielne, doskonale przystosowane do surowego klimatu Norwegii. Kot norweski leśny towarzyszył człowiekowi w codziennym życiu, pełniąc użyteczną funkcję tępiciela szkodników. Pod koniec XIX wieku populacja tych kotów zaczęła niebezpiecznie maleć. W latach trzydziestych XX wieku rozpoczęto intensywne prace hodowlane, mające na celu restytucję długowłosej odmiany zwierzęcia, ale druga wojna światowa przeszkodziła planom hodowanym i dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku powstał program ratujący koty przed wyginięciem, zaś król Norwegii, Olaf, uczynił norweskiego leśnego oficjalnym kotem tego kraju. W 1977 roku FIFe oficjalnie uznała rasę, nadając jej kod NFO. Wkrótce  potem norweski leśny podbił wielu wielbicieli w Stanach Zjednoczonych oraz we wszystkich zakątkach ziemi.

Usposobienie

Silny, zwinny, skoczny i żywiołowy. Ma mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Uwielbia się wspinać. Ma duży temperament, lubi spacery i przebywanie w wolierze. Łagodny, inteligentny, mocno przywiązuje się do opiekuna, lubi przebywać wśród ludzi, ale nie narzuca swojej obecności. Odważny, ale na początku znajomości z człowiekiem nieufny i potrzebuje czasu na zaakceptowanie obcych. Chętnie przyjaźni się z innymi kotami i psami, jest świetnym towarzyszem zabaw dzieci.

Pielęgncja

Rzadko się kołtuni i wystarczy go wyczesywać raz w tygodniu.

Zdrowie

Koty hodowlane powinny mieć badania genetyczne w celu wykluczenia choroby spichrzeniowej  glikogenu (GSD) typu IV. Ponadto- jak wszystkie inne- koty hodowlane powinny być przebadane w kierunku kardiomiopatii przerostowej (HCM).

Ciekawostka

Koty norweskie leśne, jako jedyna rasa kotów, potrafią zejść z drzewa głową w dół.

norweskilesny   Cecylia

Ragdoll

Historia rasy

Twórcą rasy jest kalifornijska hodowczyni kotów perskich, Ann Baker, która w latach sześćdziesiątych XX wieku przygarnęła półdziką kotkę Josephine i dopatrując się w niej wielu wartościowych cech, uznała, że warto stworzyć nową rasę. Josephine skrzyżowano z kotem birmańskim , a dzięki kolejnym krzyżówkom z kotami perskimi i burmańskimi wyprowadzono ostatecznie nową rasę. Angielska nazwa ragdoll oznaczająca “szmacianą lalkę”, pochodzi od charakterystycznej cechy: koty są tak uległe, że wzięte na ręce rozluźniają mięśnie, zwisając jak szmaciana lalka. Całkowite rozluźnienie jest możliwe tylko wówczas, gdy kot ma zaufanie do trzymającej go osoby, dlatego nie zawsze da się to zauważyć. W USA rasa ragdoll została zarejestrowana w 1965 roku, a w Wielkiej Brytanii uznano ją w 1983 roku.

Usposobienie

Są to koty wyjątkowo szybko przywiązujące się do opiekuna, oddane, towarzyskie, inteligentne. Chętnie towarzyszą człowiekowi w czynnościach domowych, z zaciekawieniem obserwując otoczenie. Uwielbiają pieszczoty

Adonis 2   ragdoll_teddy_ojciec

Koty egzotyczne i persy

Kot egzotyczny (Exotic)

Historia rasy 

Rasa została wyhodowana w Ameryce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Hodowcy, chcąc zwiększyć ilość odmian barwnych kota amerykańskiego krótkowłosego, zaczęli krzyżować go z kotem perskim. W efekcie uzyskali odmianę o szerokiej, okrągłej głowie, płaskim pyszczku i krótkim nosie, podobną do persa, lecz o krótszej sierści. Równolegle trwały próby krzyżowania persów z kotem burmańskim, rosyjskim, niebieskim i brytyjskim. Początkowo nie wszyscy hodowcy zaakceptowali nową rasę, lecz cechy fizyczne i słodkie usposobienie egzotyka znalazły zwolenników i już w 1967 roku CFA (Cat Fanciers’ Association) przyznało kotu egzotycznemu rangę oficjalnej rasy w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 1979 roku kot egzotyczny uzyskał w TICA status mistrzowski. Dzisiaj rasa jest uznana przez wszystkie organizacje felinologiczne.

Usposobienie

Są to koty spokojne, delikatne i czułe. Silnie przywiązują się do opiekuna i towarzyszą mu w codziennych czynnościach. Lubią pieszczoty i drzemkę na kolanach opiekuna, ale również są chętne do zabaw ruchowych. Inteligentne, ciekawskie, towarzyskie. Bez problemów znoszą towarzystwo innych zwierząt w domu.

Pielęgnacja

W porównaniu z kotem perskim znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Krótkie futerko wymaga tylko wyczesania martwego podszerstka. Poza tym okresowe  obcinanie pazurków (raz w tygodniu), czyszczenie uszu. Z powodu skróconych kanalików łzowych szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnacje oczu.

Zdrowie

Koty egzotyczne mają tendencję torbielowatości nerek, dlatego zwierzaki hodowlane powinny mieć wykonane testy genetyczne. Koty perskie i egzotyczne częściej zapadają na martwicę rogówki.

Ciekawostka

Zazwyczaj nabywcy kociąt proszą hodowców o kotki, sądząc, że one bardziej kochające i słodkie, natomiast kocurkom przypisują bardziej agresywne zachowanie i mniejszą skłonność do pieszczot. W przypadku kota egzotycznego jest odwrotnie, kotki są znacznie bardziej powściągliwe w okazywaniu uczuć.

egzotyczny_bialy   1338544569_0

Pers (Persian)

Historia rasy

Koty perskie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych ras. Towarzyszą człowiekowi już od około 500 lat, ich ojczyzną jest dzisiejsza Turcja. W XVI wieku persy były już dobrze znane w Europie, a od 1871 roku rasa podlegała systematycznemu doborowi hodowlanemu. Początkowo zabiegi hodowlane polegały głównie na uzyskaniu jedwabistego futra, dlatego dla osiągnięcia tego efektu krzyżowano je z kotami angorskimi. Po utrwaleniu jakości i długości futra dobór sztuczny skierowano na uzyskanie okrągłego kształtu głowy oraz krępego ciała.

Usposobienie

Koty perskie są wyjątkowo łagodne, spokojne i przymilne. Charakteryzują się wysoką inteligencją, ogromnym przywiązaniem do opiekuna, zrównoważeniem psychicznym. Nie najlepiej czują się poza domem, zdecydowanie preferują kanapę w porównaniu z naturalnym środowiskiem. Są najsilniej udomowioną rasą kotów.

Pielęgnacja

Piękne futro persów wymaga codziennego czesania, pudrowania oraz okresowej kąpieli. Ze względu na krótkie kanaliki łzowe szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową  pielęgnację oczu.

Zdrowie

Persy mają szczególną skłonność do politorbielowatości nerek, dlatego hodowcy powinni przed kryciem kotów wykonać testy genetyczne oraz badania genetyczne oraz badania USG w tym kierunku.

Ciekawostka

W 1871 roku dwa persy nabyła królowa Wiktoria. Była to pierwsza para hodowlana na Wyspach Brytyjskich.

34_pers_srebrny_shell   167_pers_biko_srebr_tabby

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s