Pinczer miniaturowy

oliwiatujest

Opis rasy:

Historia i pochodzenie rasy 
Bezpośrednim przodkiem pinczera miniaturowego jest występujący od dawna w Niemczech pinczer średni. Hodowcy wykorzystali fakt pojawiania się w miotach pinczerów średnich szczeniąt znacznie mniejszych niż przeciętne. Stosując ostrą selekcję, polegającą na wybieraniu do rozrodu jak najmniejszych zwierząt udało im się wyhodować psa nie przekraczającego 30 cm w kłębie. Niemcy nazywali go niegdyś “jelonkiem z lasów Nadrenii”. Na ziemiach niemieckich i w Skandynawii pinczer miniaturowy występował na długo przedtem, zanim został uznany za odrębną rasę. W 1895 roku powstał Niemiecki Klub Miłośników Pinczera przekształcony później w Klub Miłośników Pinczerów i Sznaucerów.
Po raz pierwszy pinczer miniaturowy dał się poznać światu na wystawie w Stuttgarcie w 1900 roku. Przed pierwszą wojną światową na wystawach psów była to najsilniej reprezentowana rasa – aż 60 zgłoszeń. W czasie zawieruchy wojennej hodowla rozpadła się całkowicie. Wprawdzie pinczery miniaturowe nie wyginęły bez reszty, ale ich jakość znacznie się obniżyła. W okresie międzywojennym hodowle pinczera miniaturowego prosperowały całkiem nieźle. Do księgi hodowlanej wpisywano rocznie około 400 psów. Druga wojna światowa także poczyniła spustoszenia wśród przedstawicieli tej rasy. Ale kilka hodowli przetrwało trudne czasy, by w stosownym momencie rozpocząć działalność na szerszą skalę.
Warto jeszcze dodać, że do rozwoju rasy przyczynili się w znacznej mierze Amerykanie. Po wystawie w Stuttgarcie tak zachwycili się tym maleństwem, że nie zwlekając przystąpili do jego ulepszenia. Udało im się to znakomicie – bowiem miniaturka z USA nie nosiła żadnych cech karłowatości, takich jak wyłupiaste oczy, wadliwy zgryz czy okrągła głowa. W 1929 roku założyli Amerykański Klub Miniaturowego Pinczera.
Dzisiaj jest to pies bardzo popularny m. in. w Belgi, Szwecji, a ostatnimi laty w Rosji. W 1950 roku dotarł do Francji i Anglii, gdzie także zyskał wielu sympatyków.
Wygląd pinczera miniaturowego 
Mimo smukłości pinczer miniaturowy uchodzi za psa dobrze zbudowanego, nie ma w sobie żadnych cech karłowatości. Jego grzbiet jest silny, podobnie jak i lędźwie, krótki i zwarty.
Budowa pinczera miniaturowego od razu przywodzi na myśl dobermana. Głowa dość długa i proporcjonalna w stosunku do tułowia, czaszka płaska, stop lekko zaznaczony, policzki mało wystające, kufa silna i zarazem wysmukła, lekko spiczasta. Oczy ciemne, owalne, średniej wielkości. Nos dobrze rozwinięty, zawsze czarny. Uszy osadzone wysoko spiczaste, stojące, skierowane ku przodowi; lub na pół opadające w kształcie litery V, lub kopiowane tam gdzie nie jest to zakazanym procederem i Międzynarodowa Federacja Kynologiczna to akceptuje. Sylwetka niemal kwadratowa; klatka piersiowa dość szeroka; kończyny silne i umięśnione. Ogon wysoko osadzony, noszony prosto. Jeśli jest kopiowany, przycina się go za trzecim kręgiem. Szata bardzo gęsta, krótka, sprężysta, lśniąca i gładka. Umaszczenie jednobarwne rude do ciemno-rudo-brązowego lub czarne podpalane. Należy dążyć do możliwie intensywnego, mocno odznaczającego się podpalania.
Zdrowie, pielęgnacja i żywienie 
Pinczer miniaturowy lekarza weterynarii odwiedza zwykle przy okazji rutynowych szczepień. Choroby się go nie imają. żyje długo, średnio ok. 15 lat. Obce są mu choroby dziedziczne. Trzeba jednak pamiętać, że choć piesek jest dziarski i odporny, zbyt niskie temperatury nie sprzyjają jego zdrowiu. Ma bardzo krótką sierść, co zmniejsza jego wytrzymałość na zimowe chłody. Dlatego w tym okresie nie powinien długo przebywać poza domem.
Budżet, jaki trzeba wygospodarować na żywienie pinczerka, na pewno nie obciąży kieszeni jego pana. Sucha karma wysokiej jakości lub prawidłowo przygotowany posiłek domowy, a więc mięso z dodatkami będzie dla niego odpowiednim daniem i pozwoli utrzymać go w doskonałej kondycji. Pamiętajmy jednak o tym, że nieszczęsne zwierzątka, które rzadko schodzą z rąk na ziemię z powodu nadmiernej troski właściciela, a do jedzenia dostają “to co pańcia”, a oprócz tego słodycze, bywają otyłe i mają wręcz problemy z poruszaniem się.
Te psy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Futerko pinczera łatwo utrzymać w idealnym porządku czesząc go np. raz w tygodniu szczotką o miękkim włosiu lub przecierając wilgotną irchą czy flanelką. Kąpiel stosujemy wówczas, kiedy pies jest rzeczywiście brudny. Należy za to systematycznie sprawdzać długość pazurów i jeżeli nie ścierają się same, koniecznie je skracać.
Osobowość, wychowanie i aktywność 
Pinczera miniaturowego dobry humor nigdy nie opuszcza. Rankiem budzi się wesoły i skory do zabawy. Czuje się dobrze zarówno u sportowca, jak i u domatora, u samotnej osoby czy pośród licznej rodziny. Niewielkie rozmiary nie przeszkadzają pinczerkowi w pełnieniu funkcji stróża. Przykłada się do tego całym sercem, co bardzo cenią sobie wielbiciele rasy. Nie brak mu charakteru, jak również dobrych chęci, by wykazać się umiejętnością stróżowania. Ponieważ jest ciekawski, wszędzie wtyka swój ciekawski nos, by przypadkiem nie znaleźć się na uboczu ważnych wydarzeń. Lubi żyć w zgodzie z dziećmi i innymi zwierzętami, zwłaszcza gdy przywyknie do nich od wczesnej młodości. Mimo jego małych rozmiarów nie można go traktować jak luksusowego pieska, który tylko by się wylegiwał na miękkiej poduszce. To silny i odporny piesek, któremu nie brakuje energii.
Nie można mu pobłażać i pozwalać by robił co chce. Trzeba wcześnie wpoić mu zasady dobrego wychowania. Gdy raz ustali się reguły postępowania, nie można od nich odstępować. Jest psem inteligentnym i bez większego trudu w tej niewielkiej główce można wszystko dobrze poukładać. Uczenie się nie nastręcza mu kłopotów. Chętnie przystosuje się do rytmu codziennego życia, a jego przyjacielski i wesoły charakter sprawi, że będzie doskonałym towarzyszem dla osób w każdym wieku. Chętnie pospaceruje z właścicielem czy pobawi się piłeczką. Nie zapominajmy o tych potrzebach i nie lekceważmy ich, gdyż pozbawiony ruchu i kontaktów z otoczeniem pinczer stanie się nerwowy i strachliwy.
  images (6)   images (3)   blog_ea_4483646_7264986_tr_90   uop   images   images (7)
Advertisements

One thought on “Pinczer miniaturowy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s