Nowofundland

kibelki;d

Opis rasy:

     Nowofundland to duży długowłosy, grubokościsty, niezwykle efektowny, piękny pies o czarnym, biało-czarnym i brązowym umaszczeniu. Nie tylko wielka uroda, zjednuje temu psu wielu zwolenników na całym świecie, ale przede wszystkim niemal ludzkie cechy charakteru. To pies niezwykle oddany swemu właścicielowi. Nowofundlanda charakteryzuje wielka opiekuńczość w stosunku do człowieka, a przede wszystkim w odniesieniu do dzieci. Szczególnie suczki tej rasy, uważane są za najlepsze „psie niańki” dla dzieci, nigdy nie zrobią im krzywdy. Po swych dalekich przodkach nowofundland odziedziczył znakomitą pasję do pracy w wodzie. Pewny siebie, odważny, łagodny, lecz zdecydowany w działaniu, doskonale radzi sobie jako ratownik tonących i głównie z tego, znany jest na całym świecie. To najlepiej pływający pies spośród wszystkich ras, używany w ratownictwie wodnym. Bardzo dobrze sprawdza się też w dogoterapii.                       
Cechy charakteru i uroda nowofundlanda mogą się ujawnić jedynie wtedy gdy znajdzie się on we właściwych warunkach. To pies, który absolutnie nie znosi samotności, nigdy nie może być trzymany sam w kojcu, na podwórzu, bez możliwości wejścia do mieszkania i przebywania wśród ludzkiej rodziny.                       
Pielęgnacja psa przebywającego tylko w kojcu jest bardzo trudna, najczęściej psy takie na co dzień są skołtunione, brudne i mało efektowne, a pod kołtunami rozwijają się z reguły różnego rodzaju infekcje skórne. Taki pies powinien być szczotkowany codziennie, podczas gdy psa domowego wystarczy czesać raz na tydzień, z wyjątkiem skutków, nieprzewidzianych sytuacji na spacerze.                       
Odchów szczenięcia jest trudny i wymaga intensywnego żywienia w trakcie wzrostu i rozwoju, w przeciwnym razie pies nie osiąga prawidłowego wzrostu i masy, jak również występują błędy w budowie, takie jak słabe nadgarstki, krzywica, łękowaty grzbiet. Nowofundland w trakcie swego rozwoju (co najmniej do 18 miesięcy) nie może być niedożywiony, ani zatuczony. Mimo swego ciężkiego, niedźwiedziowatego wyglądu, w trakcie rozwoju wymaga sporej dawki ruchu, musimy mieć więc miejsce i czas na spacery z psem. Odchowanie nowofundlanda jest, niestety kosztowne. O tym wszystkim trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup nowofundlanda, a jest to związanie się z psem na całą długość jego życia czyli średnio 10 lat. Zrobimy wielka krzywdą nowofundlandowi, jeśli po roku, dwóch oddamy go komuś innemu, bo się nam znudził lub nie spełnił naszych oczekiwań wystawo-hodowlanych.          
Jeśli decydujemy się na to, aby nowofundland towarzyszył nam jako członek rodziny, nie należy kupować szczenięcia u przypadkowych hodowców, którzy często sami nie wiedzą jak odchowywać szczenięta, a co dopiero udzielać wskazówek dotyczących odchowu, przyszłym właścicielom, a jedynie w sprawdzonych renomowanych hodowlach. Renomowane hodowle, poprowadzą nasze szczenię od chwili zakupu do końca dni naszego psa, jeśli tylko będziemy sobie tego życzyli. Natomiast jeśli sami będziemy chcieli założyć w przyszłości hodowlę, to będzie to znacznie łatwiejsze, jeśli szczenię kupimy z dobrej, doświadczonej hodowli niż z początkującej.       
Charakterystykę rasy kończymy cytatem zdania, wybitnego szwajcarskiego kynologa prof. Alberta Heima, który tak mówił o nowofundlandzie : „ .. przyjazny, godny miłości, dobroduszny, rozważny, szlachetny, świadomy, łatwo przywiązujący się i wierny pies, któremu przypisuje się wiele zalet, ale żadnych przywar”. Nie ma w tym zdaniu żadnej przesady.            
images (1)   images (2)   images   images (3)   1350896749_446736449_1-Zdjecia--3-letni-Nowofundland-nowofunland-krycie-lubuskie   images (4)
          
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s