Papillon

Rasa psów Papillon

Opis

Papillon należy do grupy psów IX FCI – psy ozdobne i do towarzystwa i sekcji 9 – małe spaniele kontynentalne. Osiąga wzrost do 28 cm i waży od 3 do 5kg. Głowa psa jest proporcjonalna do tułowia. Kufa krótsza od czaszki i zwężająca. Prawidłowa nie powinna być zbyt wąska na bokach i zadarta do góry. Nos jest czarny, mały i okrągły.
U szczytu spłaszczony, jego prosty grzbiet połączony jest z czaszką wyraźnym wgłębieniem. Papillon ma duże ciemne oczy, niezbyt wypukle o migdałowatym kształcie. Wewnętrzny kąt oka znajduje się na przecięciu linii czaszki i kufy. Powieka jest mocno pigmentowana. Obie rasy można rozróżnić po wyglądzie uszu, u papillonów są one stojące, zaś u phaléne wiszące. Papillon ma uszy osadzone wysoko, zaś jego małżowina uszna jest szeroko rozwarta i skierowana na bok. Ucho, nie może być uniesione prosto do góry, jego wewnętrzna krawędź ma tworzyć kąt 45o z linią poziomą. Phaléne natomiast, ma uszy położone wysoko, sporo ponad linią oka.
U obydwu odmian są one delikatne w dotyku, ale solidne, pokryte długimi falistymi włosami.
Szata papillonów jest bujna i lśniąca, lekko falowana i twarda w dotyku. Na pysku, przedzie nóg i kufie włosy są krótsze, nieco dłuższe na tułowiu, zaś najdłuższe na szyi. Ich umaszczenie jest białe z ewentualnymi łatami we wszystkich kolorach. Biel powinna jednak dominować, zwłaszcza na nogach i tułowiu. Cała sylwetka psa jest prostokątna, brzuch podkasany, a żebra zaokrąglone. Szyja łukowata, zaś zad
i lędźwie mocne.

Historia

Po raz pierwszy pieski te, pojawiły się na obrazach znanych malarzy w XIII w. Dwa wieki później były znane już w całej Europie. Wyglądem nie różniły się znacznie od dzisiejszych psów tej rasy. Starsze są phaléne, papillony pojawiły się, jako drugie. Powstały one z krzyżówki ze szpicem, schipperke lub pomeranianem. Uchroniło to te psy przed zaniknięciem i przywróciło im malejącą popularność. Z czasem hodowcy zaczęli częściej wybierać właśnie odmianę papillon. W 1934 przypisano rasie pochodzenie francusko – belgijskie. W tym samym roku powstał też wzorzec papillona, trzy lata później wzorzec phaléne. Za ideał wskazano psa z obrazu „Clamssa Strozzi” Tycjana.

Pielęgnacja

Pielęgnacja samego psa nie jest skomplikowana. Dzięki śliskiej sierści, na włosach papillona nie osiadają zbyt duże ilości kurzu i brudu. Kąpiele zalecane są od 2 do 4 razy w miesiącu. Jeśli zwierzę nie jest przeznaczone na wystawy, można myć psa, tylko w razie potrzeby, kiedy się pobrudzi. Należy wybierać szampony dla psów długowłosych. W okresie miedzy kąpielami używać można specyfików do czyszczenia na sucho. Trzeba także, często czyścić uszy np. przy pomocy żelu gdyż, zapobiega to stanom zapalnym.

Żywienie

Karmienie papillonów powinno się odbywać kilka razy w ciągu dnia. U szczeniąt do 1 roku życia – 4 razy na dobę, u piesków 2 letnich – 3 razy dziennie, a u starszych nie mniej niż, 2 razy na dobę. Pieskom podawać można gotową granulowaną karmę, dodatkowo lubią one jajka, wiele owoców np. jabłka i banany, także marchewki, pomidory i drób. W ich diecie należy unikać morskich ryb, koniny, wołowiny oraz produktów sojowych.

Zdrowie

Papillony to małe psy dlatego, narażone są na choroby, charakterystyczne właśnie dla takich psów. Ich najczęstszym problemem są, chore zęby, dlatego szczególną uwagę należy zwracać na prawidłową higienę jamy ustnej. Bardzo często występuje u tej rasy także hipoglikemia, a więc zbyt niski poziom glukozy we krwi. Niedocukrzeniu można zaobserwować po nagłym osłabnięciu fizycznym psa. Aby temu zapobiec należy często, ale w małych ilościach podawać zwierzęciu kaloryczne jedzenie. Inne dolegliwości spotykane u papillonów to skłonność do zwichnięć rzepki kolanowej, a także nieprawidłowości w polaczeniu naczyń wątrobowych. Ponadto u piesków, często dochodzi do powstania ciemiączka, nie jest to jednak stan chorobowy, a wada rozwojowa. Jak u większości psich ras, papillony cierpieć mogą na postępujący zanik siatkówki (PRA). W ich przypadku choroba rozwija się powoli, nie dając od razu widocznych objawów. Zaleca się, więc, coroczne badanie pieska u okulisty.

Papilon-Papillon-7   k,MzUyOTIzOTYsNDc1ODkyMTU=,f,90004759_1_   papilon_by_bezag-d4zrvkw   papilon   roża   most-intelligent-dog-breeds-The-Papilon

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s