Buldog amerykański

BULDOG AMERYKAŃSKI

Rasa psa wywodząca się od buldoga angielskiego, hodowana w USA w pierwotnym typie. W tłumaczeniu na język polski poprawna wydaje się nazwa: buldog amerykański; ze względu jednak na brak uznania rasy przez FCI nie występuje ona w oficjalnej polskiej terminologii kynologicznej.

Wrażenie ogólne

Buldog amerykański jest większy, wyższy, bardziej zwinny i szybszy od swoich angielskich krewniaków. Jest bardzo dobrze umięśnionym, silnym psem z dużą, potężną głową i szczękami, oraz szeroką klatkę piersiową. Uszy zazwyczaj nie są cięte. Posiada mocną budowę ciała, ale jest zwinny i lekki na nogach. Są dwa, główne, typy buldogów amerykańskich: Scott i Johnson, nazwane od nazwisk swoich stwórców, oraz tzw. typ hybrydowy, który jest ich połączeniem.Buldog amerykański typu Scott, jest też nazywany typem “performance” albo “standard”. Pies w tym typie często jest mylony, ze swoimi kuzynami, American Pit Bull Terrierami. Jest lżejszy, bardziej atletyczny i zwinny niż buldog typu Johnson. Lepiej sprawdza się też w pracy na farmie.Buldog amerykański typu Johnson, nazywany jest też typem “bully” bądź “classic”. Jest większy, bardziej masywny, często posiada większą głowę z krótszą, bardziej pomarszczoną kufą. Nie jest tak wszechstronny, jak pies typu Scott, ale jest za to bardziej popularny jako pies obronny i towarzyszący.

Buldog amerykański typu hybrydowego jest krzyżówką różnych linii, w tym, dwóch głównych, wyżej wymienionych typów.

Szata

Sierść krótka, twarda i sztywna w dotyku, gładko przylegająca do ciała

Maść

Cała biała, pstrokata lub do 90 % powierzchni kolorowe łaty, cętkowane lub w każdym odcieniu brązu lub czerwieni.

Historia rasy

Buldogi były pierwotnie używane w Anglii, jako psy pracujące, do przepędzania bydła i ochrony dobytku swoich właścicieli. Ich ogromna siła i przysłowiowa odwaga sprawiła, że były również niezwykle skutecznymi uczestnikami, bardzo wtedy popularnych, walk psów z bykami. Kiedy ten krwawy sport został zakazany w Anglii w 1835 r. pierwotny typ buldoga zaniknął na wyspach brytyjskich i został zastąpiony przez psa niższego, bardziej krępego i ogółem mniej atletycznego, noszącego obecnie nazwę buldog angielski ( English Bulldog ).

Pierwotny buldog został jednakże zachowany przez imigrantów z Wielkiej Brytanii, którzy sprowadzali swoje psy ze sobą, do południowych stanów USA, gdzie wciąż były używane jako wszechstronnie pracujące psy na farmach. Pod koniec II wojny światowej buldog amerykański znalazł się jednak na skraju wyginięcia i tylko dzięki działaniom dwóch entuzjastów, Johnowi D. Johnsonowi i Alanowi Scottowi udało się uratować tę rasę. Obaj mieli jednak nieco inną wizję hodowli “swojego” buldoga, stąd dwa skrajne typy buldoga amerykańskiego, które noszą nazwy swoich stwórców. Obecnie jest to rasa bardzo popularna w USA. Pies ten jest głównie używany jako wszechstronny pies użytkowy do pracy na farmie, doskonały pies obronny czy do polowania na grubą zwierzynę, np. niedźwiedzie czy dziki.

Temperament

Buldog amerykański jest znany jako kochany pies rodzinny, który jest przyjazny wobec innych zwierząt domowych jak i dzieci. Pies ten bez cienia strachu zaatakuje zarówno drapieżnika, jak i każdego, kto stanowi źródło zagrożenia dla jego właścicieli. Jest silny, zwinny i pewny siebie z potężnymi szczękami i dużą głową, używany do polowań na zarówno małe jak i duże zwierzęta, np. niedźwiedzie. Buldog amerykański był również wykorzystywany do ochrony dobytku swoich właścicieli i przepędzania bydła.
Pies ten jest bardzo wszechstronny. Jest w stanie nauczyć się wielu różnych rzeczy, ale jest również bardzo niezależny. Jest uparty, dominujący i samowolny. Chce być szefem w każdej sytuacji. Jego właściciel musi być silny, konsekwentny i stanowczy w wychowaniu.Dodatkowo buldog amerykański musi regularnie poznawać inne, przyjaźnie nastawione osoby, gdyż posiada silny, naturalny instynkt obronny przeciw każdemu, którego nie zna. Musi wiedzieć, jak rozróżnić dobrych ludzi, od tych, które mają złe zamiary. Jeżeli szczeniak nie będzie odbędzie odpowiedniej socjalizacji, dorosły pies może być bardzo podejrzliwy i agresywny w stosunku do każdej obcej osoby.
Jest to pies, który nie będzie tolerował innych psów tej samej płci i choć nie jest tak agresywny jak inne buldogi, nie cofnie się od konfrontacji. Wciąż posiada silny instynkt łowiecki i będzie gonił uciekające zwierzęta i koty, które jest w stanie poważnie zranić lub nawet zabić.

Problemy zdrowotne

Chociaż buldog amerykański jest zdrowym, twardym i stosunkowo rzadko chorującym zwierzęciem, ważna jest świadomość o ewentualnych chorobach, które czasem przytrafiają się tej rasie psów. Najważniejszym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, oraz czasem łokciowego, często dotykająca duże i ciężkie psy. Pojawia się, gdy kość udowa nie jest odpowiednio dopasowana do torebki stawowej, powodując ból i problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Może doprowadzić do poważnych problemów, gdy pies będzie już stary. Ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby, gdyż w miarę prosty zabieg chirurgiczny, oszczędzi naszemu pupilowi wiele cierpień “na starość”.

Czasami mogą występować problemy z oczami, głównie podwinięcie powieki (eyelid entropion) mogące spowodować długotrwałe drażnienie rogówki, w wyniku czego może dojść do jej uszkodzenia; różnego rodzaju alergie skórne oraz problemy z oddychaniem.

Pielęgnacja

Buldog amerykański posiada krótką, szorstką w dotyku sierść, którą gubi przez cały czas, tak więc regularne szczotkowanie jest z pewnością dobrym pomysłem. Wystarczy przetrzeć szczotką naszego pupila raz na tydzień, poza domem, aby sierść stała się lśniąca i nie gromadziła się wewnątrz domu. Ponadto, pies ten nie potrzebuje częstych, regularnych kąpieli. Wykąp psa jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzebuje, np. jest bardzo brudny albo po kąpieli w morzu, gdy jego sierść jest pełna soli.

Oprócz szczotkowania, wymagane jest również regularne przycinanie pazurów, aby zapobiec ich nadmiernemu rozrostowi. Częstotliwość tego zabiegu jest uzależniona od aktywności psa i twardości podłoża, po którym pies biega lub spaceruje. Należy uważać, aby przycinać tylko górną część pazura, gdyż jego miazga jest silnie ukrwiona i unerwiona.

Należy również zwracać uwagę na uszy naszego pupila i czyścić je regularnie, zwłaszcza, kiedy występuje stan zapalny lub skaleczenie. Generalną zasadą jest, aby nie czyścić ucha zbyt głęboko, gdyż możemy uszkodzić kanały słuchowe. Wystarczy delikatnie przecierać zewnętrzną część uszu. Jeżeli zauważysz, że twój pies drapie uszy lub potrząsa głową zbyt często, trzeba koniecznie sprawdzić, czy nie wdało się jakieś zakażenie.

Idealny dom

Buldog amerykański jest wytrzymałym psem, zdolnym do mieszkania na dworze, w dobrze ocieplonej budzie, ale lepiej jest zapewnić mu jakieś miejsce wewnątrz domu, gdzie mógłby spokojnie spać i odpoczywać. Ponieważ pies ten ma krótką sierść, gorzej znosi skrajnie gorącą i zimną temperaturę, i w rezultacie możesz potrzebować trzymać go wewnątrz w bardzo gorące lub zimne dni. Idealnym otoczeniem będzie gospodarstwo rolne lub dom, z dużą, ogrodzoną i dobrze zabezpieczoną działką, na której pies mógłby swobodnie biegać.

UMASZCZENIE I SZATA
Włos jest krótki. Umaszczenie spotykane jest białe lub białe z łatami (łaty także pręgowane), pręgowane, płowe, brązowe i mahoniowe.
images (5)   buldogusa   15075645_6_644x461_buldog-amerykanskiamerican-bulldog-rodowod-fci-_rev009   images (6)   123kko   ryti86o
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s