Jamnik

Opis rasy:

Jamniki Długowłose Miniaturowe i Królicze w zasadzie nie różnią się wiele od swoich większych braci. Jedyną znaczącą różnicą jest wielkość. Obwód klatki piersiowej u jamnika miniaturowego nie powinien przekraczać 35 cm natomiast u jamnika króliczego 30 cm.Utrwalona przez wieloletnią pracę hodowców psychika i charakter jamnika pozostała niezmienna. Ktokolwiek miał kiedyś jamnika wie, że jamnik to przede wszystkim wielki uparciuch i indywidualista, dotyczy to więc także tych malutkich miniatur i królików.Nie powinniśmy zapominać, że jamnik to przede wszystkim jamnik, bez względu na wielkość i niech nie zwiedzie nas jego wygląd zewnętrzny i niepozorna postura.

Niewątpliwą zaletą jamników miniaturowych i króliczych jest ich wielkość, co nie pozostaje bez znaczenia dla ludzi którzy, często podróżują ze swoim pupilem.

W czasie podróży na pewno są bardziej „poręczne” i mniej kłopotliwe od swoich większych braci.

W warunkach domowych uwielbiają siedzieć właścicielowi na kolanach i nieustannie domagają się pieszczot. Są wówczas bardzo wdzięczne i nieskończenie szczęśliwe.

Pomimo czasem trudnego charakteru – jamnika można a nawet trzeba „ułożyć”, także tego malutkiego, miniaturowego i króliczego. Uczą się chętnie i są bardzo pojętne, jednak czasem przypominają nam, że mają swoje własne zdanie „wymawiając posłuszeństwo”.

Czasem bywają nieco hałaśliwe, zwłaszcza kiedy do drzwi mieszkania zbliża się obca osoba. Chętnie pełnią rolę „stróża” domowego ogniska oszczekując „intruza”.

Jednak jamnik w mieszkaniu nie szczeka bez wyraźnego „powodu”, a to zawsze powinno we właścicielu wzbudzić czujność i zainteresowanie.

Jamniki długowłose miniaturowe i królicze dobrze zaaklimatyzowały się w warunkach miejskich, jednak najwięcej radości przynosi im „wyprawa” poza miejski zgiełk i hałas.

Spuszczone ze smyczy natychmiast zaczynają „buszować” w zaroślach i okolicznych krzakach, ponieważ nawet w małym jamniku króliczym odzywa się pasja myśliwska.

Jest odważny, czasem zadziorny i lubi sobie poszczekać, dlatego pozwólmy mu na spacerach ujawnić głęboko tkwiące w nim instynkty i „wyszaleć się” do woli.

Tylko wówczas po powrocie do domu znowu będzie grzecznym i dobrze ułożonym psem.

Chętnie biega i bawi się z innymi psami, jednak powinniśmy zwracać uwagę na towarzyszy jakich dobieramy do tych szaleństw, aby w czasie niewinnej zabawy zbyt duży kolega niechcący nie zrobił krzywdy naszemu pupilowi.

Spacery są niezmiernie ważne i pełnią dwojakie funkcje:
Pozwalają jamnikowi „odstresować się” i wyzwolić własne instynkty – czyli być po prostu psem, a także utrzymują naszego psa w doskonałej kondycji fizycznej o czym nie wolno zapominać decydując się na tą rasę. Niezmiernie przykry jest widok zapasionego jamnika ledwie „toczącego” się na smyczy za swoim panem. Pamiętajmy więc, że jamnik szczęśliwy to nie jamnik gruby. Jamnik kocha ruch i nie uczynimy go szczęśliwym jeśli będziemy karmić go zbyt obficie – jednocześnie ograniczając wysiłek fizyczny, który jest naturalną potrzebą naszego psa.

Jamnik chętnie uczestniczy w życiu całej rodziny i stara się być zawsze tam gdzie jego pan. Nieustannie więc „wędruje” po mieszkaniu za swoim właścicielem na zasadzie :
„gdzie Ty, tam Ja”.
Jeśli więc chcemy mieć w jamniku „psa towarzysza” ta rasa świetnie się do tego nadaje.

Najbardziej trafne określenie jamnika to: w małym ciele wielki duch. 
Jamniki uwielbiają swoją ludzką rodzinę. Są kochane, bardzo inteligentne i uparte.Aby wychować dobrze jamnika trzeba trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim należy wykazać się żelazną konsekwencją w wychowaniu. Jasno określić zasady. W innym wypadku nasz mały przyjaciel z milutkiego psiaka może zmienić się w terrorystę.
Jamniki jeśli nie zostaną we wczesnym szczenięctwie odpowiednio socjalizowane z obcymi ludźmi i innymi zwierzętami, potrafią stać się małymi agresorami, które chętnie i bez oporów zaatakują psa wielkości doga. Nie oszczędzą też nogawek odwiedzających nas gości.
Jamnik może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami domowymi. Doskonale dogadują się z kotami, królikami. Tu jednak musi panować zasada ograniczonego zaufania. Nie możemy zapominać że jest to pies myśliwski, w którym pasja łowiecka może obudzić się w każdej chwili!!!

Wielką pasją jamników jest kopanie. Jeśli mamy wypielęgnowany ogród, trzeba mieć świadomość że ten mały piesek jest na tyle przedsiębiorczy i niezmordowany w swoich działaniach ,że w niedługim czasie zmieni nasz ogród w krajobraz księżycowy.
Jamniki są dość szczekliwe. Trzeba dużo pracy i cierpliwości aby nauczyć naszego psa „milczenia”. Do jazgotliwego ujadania sprowokować może dzwonek do drzwi, sąsiedzi na klatce schodowej, pies za oknem. A jamniki mają donośny głos, bardzo donośny.
Psy tej rasy są z reguły zdrowe. Ich największa przypadłość to nadwaga, bo apetyt mają wilczy. Konsekwencją nadmiernych kilogramów może być cukrzyca, problemy z kręgosłupem i stawami. Częściej niż u innych ras mają problem z nerkami. Kolejnym problemem jest tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Jednak konsekwentne czyszczenie zębów, podawanie smakołyków do higieny jamy ustnej ustrzegą naszego pupila przed wizytą u psiego dentysty.

Podsumowując: JEST TO CUDOWNA RASA.!!! Kocha bezgranicznie swoją rodzinę. Choć czasem jego uparty charakter nie pozwala mu wykonać naszych poleceń, to my oczarowani jego urokiem osobistym, szybko zapominamy o jego chwilowym nieposłuszeństwie.

jamnik1   hot_jamnik   141503_piesek-jamnik-glowa-okulary   golfista   pepper   jamnik-10
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s