Wyżeł weimarski długowłosy

ZACHOWANIE I CHARAKTER
Wyżeł ten jest wierny, łatwy do prowadzenia, spokojny, inteligentny. Niekiedy samowolny, duża ciętość stwarza czasem problemy – wymaga zatem konsekwentnego właściciela.

SZATA I UMASZCZENIE
Srebrzystoszare, srebrzystobrązowe, szaromysie oraz wszystkie pośrednie odcienie. Głowa i uszy są ogólnie w kolorze jaśniejszym. Białe znaczenia tylko małych rozmiarów są dopuszczalne na przedpiersiu i palcach. Czasami na środku grzbietu znajduje się ciemniejszy pas, bardziej lub mniej zaznaczony, zwany “wężową” pręgą.

Włos okrywowy może być cienki, nieco grubszy lub nawet szorstki. U odmianz długowłosej wyżła weimarskiego, sierść o długości 2,5-5 cm, z piórami z tyłu łap.

ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Dla wyżła weimarskiego najważniejszy jest ruch. Jego mięśnie wymagają codziennych ćwiczeń w postaci spacerów lub biegania. Nie zaleca się trzymania tego zwierzęcia w mniejszym mieszkaniu. Gubi niewiele włosa, powinien być czesany raz w tygodniu przez kilka minut.

CIEKAWOSTKI
Wyżeł weimarski długowłosy nie był początkowo w ogóle hodowany. Recesywny gen odmiany długowłosej sprawia, iż psy te są znacznie rzadsze niż wyżły weimarskie krótkowłose. Szczenię długowłose może się urodzić, gdy zarówno ojciec jak i matka są odmianą długowłosą. Czasem zdarza się, iż z dwóch krótkowłosych wychodzi piesek długowłosy, jednak aby takie zdarzenie miało miejsce, zarówno u matki jak i ojca musi płynąć choć trochę długowłosej krwi.

IF   IF   ©Y.LanceauBraque de Weimar ˆ poil long ("Sam")Eleveur Mr Franois Pedrono   tndsc03630rc6   min2_1924   IF

                    

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s