Basset hound

Opis

Basset hound należy do grupy VI FCI – psy gończe, posokowce i rasy pokrewne oraz sekcji 1.3 – małe psy gończe. Zwierzę często jest oceniane przez właścicieli, jako trudne w hodowli i tresurze. Jest w tym trochę prawdy. Pies bywa złośliwy i uparty, ale tylko, kiedy człowiek nie potrafi go zrozumieć. Basset nie lubi, gdy się go do czegokolwiek zmusza. Uczy się powoli, lecz kiedy już coś pojmie to rzadko popełnia błędy. Dlatego jeżeli wykażemy odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości, będziemy mieć w domu niezwykle towarzyskiego i rodzinnego pupila. Psy tej rasy mają masywną budowę, krótkie nogi i długą sylwetkę. Osiągają wzrost od 33 do 38 cm. Ich Glowa jest podłużna ze zwężającą się w kierunku nosa kufą, pokryta fałdami. Nos duży z dość rozwartymi nozdrzami. Oczy w kształcie rombu o kolorze brązowym lub orzechowym. Najbardziej charakterystyczne są długie, miękkie i wiszące uszy. Pies ma sierść zazwyczaj w kolorze czarno-biało-brązowym lub żółto-białym.

Historia

Basset hound pochodzi z Francji. Jednak aktualny wzorzec rasy ukształtował się w Anglii, gdzie pies trafił dopiero w 1866r. Tam po kilku latach w hodowli sir Evertta Millaisa na świat przyszedł potomek ówczesnych bassetów, szczeniak o imieniu Model. Także w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy klub psów. Założono go w 1854r., należeli do niego miedzy innymi księżniczka Aleksandra, Evertt Millais oraz lord of Osnlow. Ponieważ z czasem w wyniku mieszanek bassety stawały się słabsze i mniejsze, postanowiono skrzyżować je z bloodhoundem – silnym psem gończym. To połączenie ostatecznie ukształtowało rasę, która do dziś ciszy się w Anglii niezwykle dużą popularnością.

Pielęgnacja

Dbając i pielęgnując psa trzeba największą uwagę zwracać na czyszczenie uszu. Kąpiele należy wykonywać raz na dwa miesiące. Po takim zabiegu warto zastosować balsam wzmacniający sierść oraz odżywkę. Zaleca się także częste czesanie, zwłaszcza, gdyż zwierze ma skłonności do linienia.

Żywienie

Bassety uwielbiają jeść, jednak z powodu predyspozycji do nadwagi i wzdęć nie można ich przekarmiać. Szczenięta do 12 tygodnia powinno się karmić 4 razy dziennie, W wieku od 12 tygodnia do 6 miesiąca trzy razy dziennie, zaś powyżej 6 miesięcy dwa razy na dzień. Ilość podawanego posiłku należy dopasować do wzrostu i wagi psa. Jeżeli wybieramy gotową karmę, dobrze jest wcześniej jej rodzaj uzgodnić z weterynarzem. Kiedy zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie jedzenia, powinniśmy w diecie umieszczać przede wszystkim baraninę, mięso z królików, drób, jagnięcinę oraz burak, pszenicę i kukurydzę. Nie poleca się natomiast podawania koniny i wołowiny.

Zdrowie

Odpowiedni zadbane bassety są zazwyczaj zdrowe i silne. Jak każde psy mogą jednak cierpieć na przeróżne dolegliwości. Zdecydowanie najczęściej dochodzi u nich do schorzeń uszu. Inne przyczyny wizyt u lekarza to młodzieńcze zapalenie kości i dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Obie te choroby wiążą się z masywną posturą psa, dlatego należy mu zapewniać odpowiednią dietę i dużo ruchu. Złe żywienie może wpływać także na choroby serca i co częste u tej rasy, powodować występowanie zespołu ostrego rozszerzenia i/lub skrętu żołądka oraz jelit. Inne zaburzenia u tych zwierząt to wady kręgosłupa, zwłaszcza dyskopatia.

basset-hound-howard_34698_990x742  101041_basset-pies-wiatrak   Basset-Hound   width_650   Basset-Hound-hound-dogs-15342201-1280-1024   80088_psy-malzenstwo-bassety

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s