Labrador

okokop
Charakterystyka rasy

Labrador retriever jest to rasa, ktra pojawiła się nie na Labradorze, ale na wybrzeżu Nowej Funlandii, gdzie psy te trenowano do przenoszenia rybackich sieci po ściętej lekko lodem wodzie. W XIX w. nowofunlandzcy rybacy przybywali na zachodnie wybrzeże, by handlować rybami i tam niektórzy z nich sprzedawali swe psy. Przedstawiciele rasy szybko odnieśli sukces jako psy myśliwskie. W 1903 r. rasa uznana została przez Angielski Związek Kynologiczny. Pierwszym , który nazwał te psy labradorami był w 1887 r. lord Malmesbury. Lord Malmesbury i książę Buccleuch zainicjowali pierwszy program hodowlany tej rasy, a pułkownik Peter Hawker i lord Knutsford określili jej standard….Labrador i nowofunland pochodzą od psów przywiezionych do Kanady przez angielskich rybaków ,Portugalczyków i Basków. Wszystkie współczesne retrievery wywodzą się od psów z Nowej Funlandii. Są to Chesapeake bay retriever ,curly coated i flat coated retriever oraz flat coated retriever. Od tego ostatniego pochodzi golden retriever.

Labradory są wesołymi, łagodnymi psami. Wspaniały charakter i posłuszeństwo sprawiają, że labrador stał się psem bardzo popularnym. Jego zdolności do aportowania upolowanej zwierzyny wykorzystują myśliwi. Czuły węch sprawia, że jest świetny przy wykrywaniu narkotyków i ładunków wybuchowych oraz w służbach ratowniczych. Posiada bardzo łagodny i zrównoważony charakter i dlatego jest również świetnym przewodnikiem dla niewidomych. Pogodna natura i wielkie przywiązanie do właściciela sprawiają, że można go polecić jako towarzysza dla dzieci i dorosłych. Będzie wspaniałym kompanem do zabaw i spacerów. Nie liczmy jednak na to, że nas obroni gdy zajdzie potrzeba. Wszystkich bez wyjątku powita radosnym merdaniem ogona i podskokami. W jego towarzystwie spędzimy dużo czasu na spacerach , bo wymaga sporej ilości ruchu niezależnie od pogody.

Labradory należą do psów dużych. Zasadnicze różnice występują pomiędzy wzorcem amerykańskim ,a angielskim . Amerykańskie labradory są większe i lżejsze. Z czasem może to doprowadzi do powstania nowej, amerykańskiej odmiany lub nawet rasy .Według wzorca angielskiego wysokość w kłębie wynosi od 54cm do 57 cm. Psy mają oczywiście mocniejszą budowę ciała i są wyższe. Ciężar ciała suki mieści się w granicach 25-32 kg ,a psa 27-36kg.Posiadają masywną budowę ciała. Skłonności do tycia powodują, że wymagają codziennej porcji ruchu. Sierść labradora jest krótka z gęstym podszerstkiem, odziedziczonym po kanadyjskich przodkach. Posiadają niejako genetyczny “pociąg” do wody. Wykąpią się w każdej ,niezależnie od pogody i pory roku. Gęsty i wodoodporny podszerstek chroni je przed utratą ciepła.

108066_biszkoptowy-labrador-retriever-trawa   139342_brazowy-labrador-szczeniak   Labrador-301   147882_szczeniak_labrador_retriever_maly_kotek_przyjaciele   labrador_retriever7   golden labrador retriever

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s