Dalmatyńczyk

pop

DALMATYŃCZYK

Jedna z ras psów, należąca do grupy psów gończych,posokowców i ras pokrewnych, zaklasyfikowana wraz z rodezjanem do sekcji ras pokrewnych.
RYS HISTORYCZNY
Psy te w średniowiecznej Dalmacji wykorzystywane były jako gończe, a później, w XVII wieku jako obronne. W XVIII wieku sprowadzone do Wielkiej Brytanii. Zanim jednak dotarły do Anglii, odbyły długą podróż poprzez kraje basenu Morza Śródziemnego, gdzie trafiły z Dalmacji pod nazwą wyżły regusańskie lub legawce dalmatyńskie, a następnie z Francji jako psy galicyjskie dotarły na Wyspy Brytyjskie.
SZATA I UMASZCZENIE
Ubarwienie białe, w niewielkie cętki czarne lub brązowe (cętki pojawiają się u ok. dwutygodniowych szczeniąt, które rodzą się białe). Sierść krótka, twarda, zbita i zwarta.
ZACHOWANIE I CHARAKTER
Jest to pies odważny, przyjacielski, inteligentny, czujny, zrównoważony i towarzyski. Wykazuje wysoki stopień przywiązania do członków rodziny, dobrze czuje się w towarzystwie dzieci.
CIEKAWOSTKI
Rasa zyskała szczególną popularność dzięki disneyowskiej produkcji 101 dalmatyńczyków i filmowi aktorskiemu o tym samym tytule oraz jego kontynuacjom. Spotykana jest u tej rasy głuchota wrodzona, więc psy są poddawane badaniom audiometrycznym.Długość życia – 10-12 lat
Wysokość w kłębie – pies 55-61 cm – suka 50-58 cm
Numer wzorca FCI – 153dalmatynczyk-liscie-dynie   dalmatynczyk-maly-koszyk   dalmatynczyki-szczeniaki      1ad96658fa8dc9admed   4273-1131   DALMATIAN

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s